Zgodovina društva - Planinsko društvo LPP

Zgodovina društva

Planinsko društvo je bilo ustanovljeno 7. februarja 1974 z imenom Planinsko društvo VIATOR. Ime društva je bilo povzeto po takratnem imenu podjetja na Celovški cesti, ki je združevalo dejavnost mestnega, primestnega in tovornega prometa z veliko avtomehanično delavnico za avtobuse in tovornjake. Glavni pobudniki ustanovitve so bili planinci iz delavnic.

Prvi predsednik je bil Zvone Kosmač, ki je s sodelavci uspešno zastavil delo na področju vodništva, izletništva in markacijske dejavnosti. V drugem letu obstoja društva pa so že stekle aktivnosti za pridobitev lastne koče, ki jo uspešno upravljamo še danes. Ime društva se je spreminjalo skladno z združevanjem podjetja VIATOR: ob združitvi VIATORja s SAPom se je društvo preimenovalo v PD SAP VIATOR, kasneje ob ustanovitvi SOZDa INTEGRAL pa v PD INTEGRAL.

To ime smo zadržali in ga nismo več spreminjali, čeprav je SOZD že zdavnaj razpadel in so si podjetja začrtala vsako svojo pot ali pa jih ni več. Ves čas obstoja ima društvo domicil na Celovški cesti, kjer smo zaradi svojih korenin še vedno nekako vezani na LPP Ljubljana.

Pomembni mejniki v delovanju društva so bili:

• Ustanovni občni zbor, 7. Februarja 1974.
  • Podpis najemne pogodbe za sirarno na Planini Pri jezeru za 15.let.
  • Otvoritev naše prve planinske postojanke (prenovljene sirarne) leta 1980.
  • Pobratenje z zamejskim Slovenskim planinskim društvom Trst, ki je bilo 4. oktobra 1980.
  • Leta 1981 je začelo izhajati društveno glasilo Gorski popotnik, ki ga uspešno izdajamo še danes.
  • Planinska postojanka do tal pogori 31. 7. 1981.
  • Odkup zemljišča in pogorišča ter izgradnja betonske plošče na kamnitih zidovih, ki so edini ostali od stare koče (vse to se je zgodilo še leta 1981).
  • Otvoritev obnovljenega in razširjenega doma, 2. 9. 1984.
  • V letu 1992 smo zgradili novo triprekatno greznico in zagotovili, da so vse odpadne vode naše planinske postojanke pod nadzorom.
  • V letu 2007 smo na naši postojanki namestili čistilno napravo za odpadne vode, ki preprečuje škodljive emisije odpadne vode v okolje.

Iskanje

Rezervacijski sistem za kočo

Društvena pisarna na Celovški 160 v Ljubljani je odprta vsak četrtek v mesecu:
od 14:00 do 18:00

Telefon 01/582 27 51
E-pošta: pdlpp1974@gmail.com
Številka koče na Planini pri Jezeru:
(samo v sezoni od junija do konca septembra)

Pristopna izjava za nove člane

Prijava na obvestila

Za prijavo na obvestila kliknite povezavo:

Vremenska napoved za Planino

Za natančno napoved kliknite na sliko!

Povezave:

LPP, d.o.o