Izlet: Rilkejeva pot Devinski grad - 7. 4. 2013 - Planinsko društvo LPP
 

Izlet: Rilkejeva pot Devinski grad – 7. 4. 2013

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vodiva: Tomo Rusimovič in Herman Rednak  

Srečanje pobratenih društev SPD Trst in PD Integral

Letos naše vsakoletno srečanje gostijo prijatelji iz SPD Trst. Na našo željo nam bodo predstavili nekaj biserov okolice Trsta, ki jih še nismo videli. Natančnega opisa nam še niso poslal, zato moje pisanje glede Rilkejeve poti in Devinskega gradu drži, vsi detajli, ki jih bodo še pripravili, pa naj bodo presenečenje. Izlet bo v začetku aprila, ker je v poletnih mesecih prevroče za prijeten sprehod po Rilkejevi poti. Pohodu in ogledu znamenitosti bo sledilo kosilo in prijetno druženje. Za animacijo in lažjo odločitev, da se našega srečanja udeležite, vam bom opisal nekaj značilnosti poti in gradu, ki ga bomo obiskali.

Devinski grad je zgrajen na kraškem grebenu, ki se vrtoglavo spušča v morje; z njega se odpira očarljiv razgled na Tržaški zaliv, zaradi tega je privlačna turistična točka. Že od daleč opazimo dva devinska gradova: čvrst in vidnejši je novi grad, tik ob njem pa manj opazne in poraščene ležijo razvaline starega. Slednji sega v enajsto stoletje in od celotne zgradbe lahko danes razločimo le obrise stražnega stolpa ter ostanke arkade, ki pričata o krvavih spopadih s Turki in Benečani.

Ponosno in trdno zavarovan na kraški skali ter čudovito zazrt navpično nad morjem se dviga novi Devinski grad. Graščina je zelo dobro ohranjena, v teku stoletij pa je bila večkrat povečana, preurejena in restavrirana. Prvi pisni dokument, ki omenja novi grad, nosi datum 1363, ko je bil prvič ločen od stare utrdbe iz leta 1139.

Če pogledamo na njegovo bistveno strukturo, je grad na vaški strani še vedno obkrožen z mogočnimi in utrjenimi braniki, ki so verjetno bili zgrajeni na že obstoječih starorimskih obzidjih.

Novi Devinski grad

Stolp, ki je razdeljen na več nadstropij, pa je dalj časa služil kot ječa. Najlepši razgled se nam gotovo nudi iz grajskih oken: vrtoglav pogled na navpično skalovje in morje ter čudovit razgled na Tržaški zaliv nam dobesedno jemljeta sapo. Devinski grad je vedno bolj priljubljeno prizorišče razstav, koncertov, filmov, slavnostnih večerij in pomembnih porok.

Zgodovina gradu je vezana na družino knezov Torre e Tasso (Turn und Taxis). Devinski knezi niso bili znani le kot meceni, književniki in ustanovitelji šol, samostanov in drugih inštitucij, temveč so se odlikovali tudi kot vojskovodje v nenehnih spopadih s Turki, bili so pobudniki številnih bonifikacijiskih del na Goriškem ter potrpežljivi diplomatski posredniki med Habsburškim cesarstvom ter Beneško republiko. Na gradu še vedno prebivajo potomci družine Torre e Tasso, kar je dodaten razlog za prisrčno in vedro vzdušje, ki vlada na tem zgodovinskem objektu, ki se bistveno razlikuje od hladne muzejske podobe večine graščin. Ponaša se z izredno bogato preteklostjo, prepleteno s krajevnimi ljudskimi pripovedmi, in je tesno povezan z zgodovino sosednjih krajev.

Med številnimi devinskimi gosti zasluži posebno pozornost češki pesnik Rainer Maria Rilke, ki je v gradu bival leta 1910. Slednji je dobesedno očaral grofico Marijo, o čemer priča tudi zajetna korespondenca med njima. V Devinu je Rilke začel pisanje prvih elegij (zaključene leta 1923), ki jih je kasneje poimenoval Devinske elegije in jih obenem posvetil mladi grofici. Po njem se imenuje tudi sprehajalna pot, ki je nadaljevanje znane Napoleonike, ki se začne na Občinah. Pot vseskozi poteka nad morjem, je zelo razgledna in nikomur ne bo povzročala težav.

Devinski grad, ki leži le nekaj kilometrov od Trsta, izžareva edinstven romantični šarm, saj je bil v preteklosti prizorišče slavnih dogodkov, obiskale so ga mnoge znane osebnosti. Na gradu so gostovali veliki umetniki kot na primer Strauss, Liszt, D’Annunzio, Twain in Rilke.

Na Devinskem gradu si lahko ogledamo tudi bunker, ki je bil med drugo svetovno vojno vklesan v pečino nad morjem. Bunker je bil s potrpežljivim delom in z veščimi obnovitvenimi posegi preurejen v mini muzej, v katerem so hranjeni zanimivi zgodovinski predmeti. Eksponati so razstavljeni v veliki dvorani (s površino 400 m2), ki je vklesana 18 metrov globoko v skalo.

Večino podatkov sem našel na:  https://sites.google.com/site/saskia02/devinski-grad

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Iskanje

Rezervacijski sistem za kočo

Kontakt

Društvena pisarna na Celovški 160 v Ljubljani je odprta vsak četrtek v mesecu:
od 14:00 do 18:00

Telefon 01/582 27 51
E-pošta: pdlpp1974@gmail.com
Številka koče na Planini pri Jezeru:
+386 51 632 738
(samo v sezoni od junija do konca septembra)

Pristopna izjava za nove člane

Prijava na obvestila

Za prijavo na obvestila kliknite povezavo:

Vremenska napoved za Planino

Za natančno napoved kliknite na sliko!

Povezave:

LPP, d.o.o

Energetska sanacija planinske koče

Sledite nam na:

Facebook
Twitter